ПРОЄКТ
УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА МІСЬКА РАДА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________сесія восьмого скликання
РІШЕННЯ
від ________________ 2023 року м. Галич №_______
Про затвердження Порядку виявлення,
взяття на облік, збереження та використання
безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою
та прийняття такого майна у комунальну власність
Галицької міської територіальної громади
Відповідно до статей 335, 1277 Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», керуючись статтями 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету міської ради від 20 квітня 2021 року №66 «Про створення постійно діючої комісії з виявлення, обстеження та взяття на облік безхазяйного майна та майна відумерлої спадщини у комунальну власність Галицької територіальної громади», з метою правового врегулювання відносин щодо виявлення, взяття на облік, збереження, використання безхазяйного майна та відумерлої спадщини, впорядкування механізму його виявлення, враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього та житлово-комунального господарства, підприємництва, бізнесу та туризму, міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок виявлення, взяття на облік, збереження та використання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність Галицької міської територіальної громади, що додається.2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради В. Дебенко та постійну комісію міської ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього та житлово-комунального господарства, підприємництва, бізнесу та туризму (М. Вітовський).
Міський голова Олег КАНТОР
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення ________ сесії міської ради
восьмого скликання
від _______ 2023 року №__
Порядок
виявлення, взяття на облік, збереження та використання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність Галицької міської територіальної громади
І. Загальні положення
1.1. Порядок виявлення, взяття на облік, збереження та використання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність Галицької міської територіальної громади (далі за текстом -Порядок) розроблено відповідно до Цивільного кодексу України, Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про місцеве самоврядування в Україні».
1.2. Метою Порядку є врегулювання відносин щодо виявлення, взяття на облік, збереження та використання рухомого та нерухомого майна, яке є безхазяйним або визнано на підставі рішення суду відумерлою спадщиною.
1.3.Терміни, які використовуються в даному Порядку, застосовуються згідно до чинного законодавства.
1.4. Уповноважений орган – Галицька міська рада ( далі – міська рада ).
1.5. У викладеному Порядку застосовуються наступні визначення:
безхазяйне майно - це майно, яке не має власника або власник якого невідомий;
відумерла спадщина - майно, власник якого помер, а спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, усунуті від права спадкування або не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття. Майно, яке фактично прийняте спадкоємцями, але право власності на яке не оформлене, відумерлою спадщиною не визнається;
земельна ділянка — частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами;
нерухоме майно –земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення;
рухоме майно –речі, які можна вільно переміщувати у просторі. До рухомого майна належить майно у матеріальній формі, яке не є нерухомістю (стаціонарні малі архітектурні форми, спеціальні конструкції зовнішньої реклами, тощо);
уповноважений орган – міська рада, якій надаються повноваження визначені цим Порядком.
ІІ. Виявлення та взяття на облік безхазяйного майна та відумерлої спадщини
2.1. Фізичні та юридичні особи, які виявили на території Галицької міської територіальної громади безхазяйне майно, повинні повідомити про це майно уповноважений орган.
2.2. Після надходження повідомлення про наявність безхазяйного майна чи відумерлої спадщини, постійно діюча комісія з виявлення, обстеження та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна та майна відумерлої спадщини (далі – Комісія) здійснює обстеження виявленого майна.
В акті обстеження, складеному Комісією, зазначається:
- адреса та технічний стан об'єкта;
-можливість використання об’єкта згідно із його функціональним призначенням, для об’єктів житлового фонду – придатність для проживання;
- пропозиції стосовно подальшої експлуатації об'єкта;
- інші питання.
2.3. Комісія вживає заходи щодо встановлення можливих власників майна та шляхом звернення з відповідними запитами до органів реєстрації актів цивільного стану, нотаріату, центру надання адміністративних послуг, Держгеокадастру, органів Національної поліції та до інших органів.
2.4. За результатами роботи комісії здійснюється підготовка проєкту рішення на сесію міської ради про виявлення та взяття на облік безхазяйного майна.
2.5.Якщо право власності на виявлене майно не зареєстроване або власник такого майна невідомий, взяття на облік безхазяйного майна здійснюється за заявою уповноваженого органу на підставі протоколу Комісії.
За заявою Уповноваженого органу проводиться технічна інвентаризація нерухомого майна.
2.6. Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна суб’єкт державної реєстрації видає інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
2.7.Уповноважений орган після отримання інформаційної довідки розміщує оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна у друкованих засобах масової інформації та на офіційному вебсайті міської ради, підготовлене Комісією.
2.8. Під час обліку нерухомого майна, як безхазяйного, зняття з обліку такого майна здійснюються за зверненням його власника відповідно до вимог чинного законодавства.
2.9. Про зняття з обліку безхазяйного нерухомого майна суб’єкт державної реєстрації письмово повідомляє уповноважений орган.
ІІІ. Прийняття безхазяйного майна до комунальної власності територіальної громади.
3.1. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється правовий аналіз зібраних документів та підготовка заяви до суду з заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність Галицької міської територіальної громади.
3.2. Після прийняття рішення суду про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади здійснюється підготовка відповідного проекту рішення на сесію міської ради.
3.3. Після прийняття нерухомого майна до комунальної власності проводиться реєстрацію права власності на це майно за міською радою.
3.4 Всі витрати, пов'язані з державною реєстрацією права комунальної власності, оплата послуг стосовно взяття на облік, проведення технічної інвентаризації та виготовлення технічного паспорта, експертної оцінки об'єкта нерухомого майна здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету.
ІV. Порядок взяття на облік відумерлої спадщини
4.1. Взяття на облік об'єктів відумерлої спадщини проводиться уповноваженим органом після надходження інформації про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом. Інформація про це може надходити у вигляді заяв сусідів, акта опитування мешканців сусідніх домоволодінь та інша інформація. При встановленні факту заволодіння таким майном особами без належних правових підстав, інформація про це з підтверджуючими документами негайно надається уповноваженому органу та правоохоронним органам.
4.2. Уповноваженим органом при наявності інформації про відумерлу спадщину направляються запити до компетентних установ з метою виявлення спадкоємців чи правонаступників або їх відсутності:
- до відділу реєстрації актів цивільного стану - для підтвердження факту смерті;
- до центру надання адміністративних послуг - щодо наявності державної реєстрації права власності на нерухомий об'єкт;
-. в органи нотаріату – для отримання інформації щодо відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, або про відмови від її прийняття;
-. у разі потреби до інших органів.
4.3. На підставі звернення уповноваженого органу проводиться технічна інвентаризація об'єкта сертифікованими суб’єктами у тому ж порядку, що і у випадку виявлення безхазяйного майна.
4.4. Якщо після проходження одного року з часу відкриття спадщини спадкоємці не будуть виявлені, здійснюється правовий аналіз зібраних документів для подання заяви до суду про визнання спадщини відумерлою та передачу майна у комунальну власність Галицької міської територіальної громади.
V. Використання безхазяйного нерухомого майна та об'єктів відумерлої спадщини під час перебування їх на обліку
5.1. Якщо у складі спадщини є майно, яке потребує утримання або догляду, вчинення інших фактичних чи юридичних дій для підтримання його в належному стані, відповідно до вимог статті 1285 Цивільного Кодексу України, нотаріус за поданням уповноваженого органу у разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту може укласти договір на управління спадщиною з іншою особою.
Особа, що управлятиме спадщиною, має право на вчинення необхідних дій, спрямованих на збереження спадщини до з'явлення спадкоємців або до прийняття спадщини.
При передачі майна в управління право власності на нього не переходить.
5.2. Після взяття на облік безхазяйного майна та відумерлої спадщини уповноважений орган забезпечує належне утримання присадибних ділянок, на яких розміщені житлові будинки, господарські будівлі і споруди.
5.3. Витрати, пов’язані з утриманням майна, несе зберігач. У випадку коли до закінчення встановленого законом річного терміну з дня постановки майна на облік, з’явиться його власник, майно повертається власникові після відшкодування ним витрат, пов’язаних з виявленням, оцінкою і зберіганням цього майна. Повернення майна власникові провадиться після проведення уповноваженим органом перевірки та підтвердження права власності заявника на це майно.
VI. Використання нерухомого майна переданого до комунальної
власності Галиицької територіальної громади
6.1. Володіння, користування і розпорядження майном уповноважений орган здійснює відповідно до статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з моменту державної реєстрації права комунальної власності на об'єкти нерухомого майна або з моменту набрання чинності рішення суду про прийняття до комунальної власності об'єктів нерухомого майна.
Завідувач сектору
житлово-комунального господарства
та управління майном міської ради Надія ПАВЛИК
Начальник організаційного відділу
міської ради
_____________________Н. Якубішин
Начальник відділу правової
та кадрової роботи міської ради
___________________О. Гречух
Профільна комісія
_____________________________
Розробник:
завідувач сектору житлово-комунального
господарства та управління майном
міської ради
________________________Н. Павлик